Lower Makefield Township

1100 Edgewood Road, Yardley PA 19067
267.274.1100   |   admin@lmt.org

All Others

Board of Auditors

Sam Spera – Chairman
Lorraine Marchand – Vice Chairman
William Clark – Secretary

Meets as Called.


Electronic Media Advisory Board

Zachary Rubin – Member
David Kelliher – Member
Joshua Waldorf – Member
Lisa Gage – Member
Frederick Young – Member
Jill Laurinaitis– Member
Ann Dunn Schreiber – Member

Jeffery Benedetto – Supervisor Liaison

The Electronic Media Committee meets on the 4th Thursday of alternate months at 7:30 p.m.

Click here for the Cable TV Announcement Request Form

Electronic Media Committee Meeting Minutes

December 15, 2016
June 25, 2015

April 30, 2015
March 26, 2015
February 26, 2015
March 20, 2014
January 16, 2014
March 14, 2013
January 10, 2013

November 8, 2012
September 13, 2012
January 12, 2012
November 10, 2011
September 8, 2011
April 14, 2011
February 10, 2011
January 13, 2011
December 9, 2010
October 14, 2010
August 12, 2010
May 13, 2010
March 11, 2010
January 14, 2010
November 12, 2009
September 10, 2009
May 14, 2009
March 12, 2009
March 2, 2009
January 8, 2009
November 13, 2008
September 11, 2008


Emergency Management

Allyson Kliefoth – Member
James Frawley – Member
Marilyn Huret – Member
Jeffrey Gusst – Member
Kevin Treiber – Member
Jack Kennedy – Alternate
Ken Coluzzi – Emergency Coordinator
Bob Lewis – LMT Police
Glenn Chamberlain – YM Fire Co. Chief
Tim Weiss – CapitolView
Dennis Wallace – Y-M Emergency Unit
George Widman – Morrisville Emergency Squad

David E. Fritchey – Supervisor Liaison

Meets as Called.


Farmland Preservation Corporation

President – Michael Blank
Vice President – Daniel C. Bankoske
Secretary/Treasurer – Douglas Riblet
Member – Ross Bruch
Member – Vacancy

Judi Reiss – Supervisor Liaison

Farmland Preservaction Coporation meets on the 4th Tuesday of each month at 7:30 p.m.


Golf Committee

Richard Eisner – Chairman
Helen Bosley – Member
Mark Ellison – Member
Grace Godshalk – Member
Andy Strock – Member
Patrick Frain – Member
Thomas Taylor – Member
Adam F. Reiss- Member
James Richardson – Member

John B. Lewis – Supervisor Liaison

The Golf Committee meets on the 2nd Monday of each month at 7 p.m.

Golf Committee Meeting Minutes

June 13, 2016
May 9, 2016
April 11, 2016
March 28, 2016
February 8, 2016
December 14, 2015
November 9, 2015

October 5, 2015

August 10, 2015
June 15, 2015
May 11, 2015
April 13, 2015
January 12, 2015
June 9, 2014
May 12, 2014
April 14, 2014
March 10, 2014
January 13, 2014
November 11, 2013
April 11, 2011


Historical Architectural Review Board

Jennifer Stark – Chairman
Vacancy – Vice Chairman
Kathleen Webber – Secretary
Liuba Lashchyk AIA – Member
James Dougherty – Member
Stephen Heinz – Member
Vacancy – Member

Judi Reiss – Supervisor Liaison

H.A.R.B. meets on the 2nd Tuesday of each month at 7:00 p.m.


Sewer Authority

Phil Tyler – Chairman
Richard Gauck – Vice Chairman
Scott Ferrante, Jr. – Secretary
Joseph Chirichella – Member
Vacancy – Member

David E. Fritchey – Supervisor Liaison

Sewer Auhority Meeting Minutes
April 28, 2011
March 25, 2010
January 28, 2010

The Sewer Authority meets the 4th Thursday of each month at 7:30 p.m.


Special Events Committee

Becky Cecchine
Harriet Eisenberg
Anita Grossman
Cynthia Borda
Josh Waldorf
Tina Girandola
Kim Rhoades

Judi Reiss – Supervisor Liaison

Meets as called.